Uncategorized

TEATR, FILM,WERNISAŻ – KTO ZA TYM STOI?

Po przeczytaniu tej książki zastanawiałam się, jak zrecenzować rozmowy? Jak przekazać Wam emocje, które ten reportaż we mnie obudził?

To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury autorstwa Aleksandry Boćkowskiej to zbiór wywiadów z osobami, o których istnieniu często nie zdajemy sobie sprawy. A przecież mimo wszystko w jakimś stopniu mają one wpływ na emocje wielu z nas.

Kiedy mamy do czynienia z wydarzeniem kulturalnym, bez względu na jego formę: teatr, wystawa, koncert czy książka, zawsze skupiamy się na efekcie końcowym – bo też dla niego przychodzimy. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, ile ciekawych postaci znajduje się za jego kulisami. Śmiem twierdzić więcej, bowiem nazwiska tych osób też nam nic nie powiedzą. Często albo ich nie ma albo są tym małym druczkiem pokazane na plakatach i napisach końcowych.

Podobnie jest z nazwami ich oryginalnych zawodów. Niektóre potrafią jednocześnie zadziwić i nic nie powiedzieć. Dlatego tak wyjątkowe są rozmowy, które przeprowadziła autorka książki. Uchyla dla nas rąbek tajemnicy. Przedstawia kilka wyjątkowych osób, które wykonują niesamowitą pracę. Wszystko po to, byśmy mogli cieszyć się efektem końcowym, gdyż to wszystko nie robi się samo…

Kto cieszy się naszą uwagą i podziwem? Jest to najczęściej aktor, muzyk, pisarz, malarz czy każdy inny artysta, który zaprasza nas do swojego świata. Autorka pokazuje, że za plecami tych uzdolnionych ludzi stoi również cały sztab specjalistów. Ludzi będących za kulisami. Jednakże ich praca jest wręcz niezbędna, aby powstał spektakularny koncert, film, wyjątkowy spektakl.

Rozmawia z koordynatorką, konsultantką intymności, która nie tylko pomaga aktorom podczas scen intymnych, ale również dba o ich komfort w pracy. Do tej pory nie wiedziałam, ze jest taka osoba. Efektem jej działań jest z pewnością niejedna ujmująca scena w filmie.

Zachwyciła mnie równie rozmowa z Panią Wandą Lacrampe –  profesjonalną researcherką. Pomyślicie sobie teraz – cóż to takiego w erze internetu? Oj bardzo się mylicie. Zachwycił mnie ten rozdział ujawniający kulisy pracy dlatego bardzo Wam go polecam.

Podobnie zachwyciła mnie rozmowa z Panią Magdaleną Gach – tłumaczką na język migowy. Sama przyłapałam się, iż pomyślałam na wstępnie – wystarczy nauczyć się języka i fach w ręku. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy bohaterka zaczęła zdradzać szczegóły swojego zawodu. Jak wymigać na przykład poezję, gdzie znajduje się cała masa metafor, a język migowy nie jest przecież metaforyczny? Albo jak pokazać „dziewka”, żeby było wiadomo, że to jest inne słowo niż „dziewczyna”. Zaszokowała mnie tak oczywista sytuacja, jak podrapanie się po nosie podczas tłumaczenia.

Mogłabym tak wymieniać jeszcze długo, ale wspomnę tylko o audiodeskryptorce dzieł sztuki. Pomyślcie sami, czy to jest ogólnie znany zawód? Otóż nie. A z pewnością ma znaczenie dla odwiedzających muzea czy obiekty kulturowe. Rozmowa z Panią Anną Pięcińska wiele wyjaśnia i sprawiła, ze teraz będę zupełnie inaczej spoglądać w kierunku muzeów.

Dzięki lekturze książki poznałam również montażystę wystaw i dowiedziałam się po co pracownikowi technicznemu deskorolka?

Jeśli chcesz wiedzieć, czym zajmuje się montażysta, realizator dźwięku, menadżer muzyków, druga scenografka w filmie, krawcowa w teatrze, realizatorka audiobooków czy kinooperator oraz jeszcze kilku innych specjalistów to zapraszam się Cię do lektury tego zaskakującego reportażu. Otworzyła mi ona oczy na zaplecze kultury i pokazała osoby, dzięki którym my możemy zatopić się w pełni w kulturze.

Jestem nią zachwycona. Cieszę się, że autorka – dziennikarka i pisarka – tym razem zajęła się tematem arcyciekawym i niezwykle ważnym, a przy tym nieznanym. Wzbogaciła nas czytelników o tą niesamowitą wiedzę. Mnie oczarowało owo tajemnicze, jak do tej pory, życie za kurtyną. Poczułam się, jakbym była na zapleczy wielu różnych wydarzeń kulturalnych… i Wam również to polecam.

Joanna Cieszyńska

Dziękujemy za publikację Wydawnictwu CZARNE

error: Content is protected !!