Recenzje przy espresso

PROWANSJA – PRZEWODNIK TOMASZA BOBROWSKIEGO

To już drugi przewodnik Tomasza Bobrowskiego (drugi drukowany, ponieważ jest on także autorem wielu turystycznych ebooków). Po bardzo udanym debiucie z Lazurowym Przewodnikiem tym razem przenosi nas do Prowansji. Miejsce, które pokochali artyści, Francuzi z północy kraju spędzający tutaj zimę, emeryci pragnący odpoczynku oraz turyści chcący zobaczyć słynne na świat lawendowe pola. Ale czy na pewno to tylko  fioletowe kwiaty, którymi pachnie powietrze?

Ci z Was, którzy mieli okazje pozwiedzać trochę ten region kraju wiedzą doskonale, że to zdecydowanie więcej: przeżyć, wrażeń, emocji, barw, kształtów, historii i spotkań z dziełami sztuki oraz wspaniałymi ludźmi. I właśnie to chce nam pokazać autor w swym przewodniku.

Przy okazji pierwszej książki (o której pisaliśmy tutaj https://sztukazapisana.pl/lazurowy-przewodnik-czyli-ksiazka-tomasza-bobrowskiego/) mieliśmy okazję porozmawiać z Tomaszem o jego fascynacji południem Francji, życiu w Nicei, pracy jako przewodnik po tym pięknym miejscu. Wywiad ukazał się w naszym premierowym numerze w czerwcu 2023 (możecie go nadal nabyć https://sztukazapisana.pl/https:/sztukazapisana.pl/kategoria-produktu/ksiakzi-czasopisma/sztuka-zapisana-i-2023/)

Już wówczas Tomasz podkreślał:

„Korzystając z wielu różnych przewodników zauważyłem, że zwykle skupiają się one na opisywaniu atrakcji i miejsc do zwiedzania. Rzadko podpowiadają, jak zaplanować zwiedzanie w zależności od dostępnego czasu. Ten sam problem mam z blogami, których autorzy polecają miejsca do zobaczenia, chociaż nie widzieli wielu innych w regionie, więc nie mają pełnego obrazu. Dlatego opieram się na moim doświadczeniu i obserwacji turystów, aby planować udane pobyty…”

I tak już od kilku dobrych lat, gdy wraz z gośćmi z Polski zwiedza kolejne regiony Lazurowego Wybrzeża i okolic. Wędrujemy z nim po miastach i miasteczkach, raz w otoczeniu morza i plaż, a niekiedy gór czy winnic. Bo wato zauważyć, iż bogactwo natury jest tutaj równe bogactwu dzieł sztuki, na co wielokrotnie zwraca uwagę autor w swoich książkach. Nie przez przypadek właśnie w tym regionie mieli swoje pracownie artyści malarze, pisarze. Nie przypadkiem Rzymianie budowali swoje miasta, a arystokracja wznosiła swoje posiadłości. Provence-Alpes-Côte d’Azur stanowi mieszankę niezwykle pasjonującą i pociągającą. Warto jednak – przynajmniej na początku – zaopatrzyć się w dobre książki, które pomogą nam określić, co i gdzie zwiedzić.

Prowansja to doskonały początek. Publikacja podzielona jest na konkretne działy, które nie tylko opisują, ale próbują pomóc zaplanować wycieczki. Układ, podobny jak w pierwszym przewodniku, jest niezwykle czytelny. Spokojnie zaplanujecie udany pobyt. Co szczególnie mi się podoba w jego książkach to taka prostota wynikająca z doświadczenia. Wszystko klarownie zaprezentowane łącznie z dojazdem do danej atrakcji (nawet jeśli coś ulega zmianie, możecie znaleźć aktualizacje na jego stronie internetowej bądź w specjalnie stworzonych fotokodach). A przy tym całość opatrzona kolorowymi zdjęciami samego autora.

Prowansja Was zaskoczy swą przeszłością, która ją ukształtowała. Pokaże czarujące wioski, poczęstuje niezapomnianymi smakami i uroczy widokami.  Jest tego bardzo wiele – na pewno nie na raz czy dwa. Pokochacie ją.

A teraz sięgnijcie po przewodnik Tomasza Bobrowskiego – byście mogli zacząć o niej marzyć.


Dziękujemy autorowi za egzemplarz książki.

error: Content is protected !!