Recenzje przy espresso

ARCYDZIEŁA SZTUKI. ANDY PANKHURST, LUCINDA HAWKSLEY

Co sprawia, że praca artysty zostaje uznana za wybitne dzieło? Co czyni je arcydziełem głoszonym przez krytyków?

Od prehistorii, aż po dzień dzisiejszy otoczeni jesteśmy sztuką. Jest wokół nas. Niektórzy bacznie się jej przyglądają, analizują, podziwiają. Inni przechodzą obojętnie. Wrażliwość na nią, poczucie estetyki, a wreszcie znajomość pozwalają na ubogacenie nas samych jak i rzeczywistości, w której przyszło nam żyć.  

Jedne z nich potrafią uderzyć w nasze serca, niektóre sprawiają, że płaczemy, by inne obudziły śmiech na naszej twarzy. Przyporządkowujemy je do stylu, kierunku, narodowości. Niniejsza książka również pewien podział przedstawiła. Tutaj jednak nie spotkamy chronologicznych odnośników. Jest za to ciekawa tematyka, która sprawia, iż łączymy ze sobą prace różnych, często całkiem odległych artystów. Znajdziemy tu bowiem: ekspresję, piękno, narrację, dramat, erotykę, realizm, formę, ruch, zniekształcenie, symbolizm. A w każdym z nich dodatkowe wyrażenia jak między innymi: wzniosłość, majestatyczność, portret, napięcie, ekstaza. I nie są to puste słowa.

Możemy zapoznać się z pracami mistrzów, których obrazy i rzeźby zmieniły bieg sztuki. Oprócz encyklopedycznych danych takich jak datę powstania, wymiary, miejsce przechowywania, dostajemy treściwy opis dzieła przybliżający okoliczności jego powstania czy też umiejscowienie go w historii.

Osobiście bardzo podobają mi się wplecione cytaty do każdej prezentowanej pracy. To niewątpliwie przybliża nas do zrozumienia sztuki.

Książka jest uzupełniona niewielkimi biografiami najważniejszych artystów, a także osią czasu, na której widzimy ich umiejscowienie.

Stanowi interesującą propozycję nie tylko dla historyków sztuki. Nawet uważam, że właśnie dla amatorów, a jednocześnie wielbicieli sztuki może okazać się bardzo ciekawą propozycją. Przybliża do innego spojrzenia na dzieła. Może sprawi, że będąc w muzeum ujrzymy coś nowego w pracy, którą oglądaliśmy już setki razy na reprodukcjach.

Dziękujemy za książkę Wydawnictwu ALMA PRESS

error: Content is protected !!