Recenzje przy espresso

LAZUROWY PRZEWODNIK CZYLI KSIĄŻKA TOMASZA BOBROWSKIEGO

„…Jest to jeden z najpiękniejszych regionów na świece, zamieszkiwany głównie przez milionerów i dostępny tylko dla nich.”

Tak zaczyna swą książkę Tomasz Bobrowski, znany szerzej jako przewodnik, autor bloga lazurowyprzewodnik.pl

Jego publikacja to próba skonfrontowania prawdy z wyobrażeniem, marzeń z rzeczywistością. Bo czymże jest południe Francji, gdzie słońce, morze, zapachy lawendy, jaśminu oraz wszechogarniająca historia artystów mieszają się ze sobą?

Jak się okazuje, to miejsce bardzo przyjazne, a także otwarte dla samych mieszkańców i turystów, którzy rok rocznie tutaj przyjeżdżają. Autor oprowadza nas po najbardziej oczywistych miastach (Nicea, Cannes, Antibes), dojeżdżamy z nim nawet do niezależnego państwa Monaco. Nie zapomina jednak o ciekawych, ale mniej popularnych miasteczkach (Grimaud, Gassin, Saint-Jeannet). Razem z przewodnikiem zwiedzmy urokliwe punkty na szlakach turystycznych, w których duch średniowiecza jeszcze nie zaginął. Oglądamy rodzinne domy przesiąknięte twórczością swoich artystów.

Znajdziecie tu propozycję dla singli, par, rodzin z dziećmi. Co ważne autor nie ogranicza się tylko do plaż, które w oczywisty sposób nasuwają się, gdy myślimy o lazurowym wybrzeżu (choć jest całkiem osobny rozdział na ich temat z bardzo szczegółowymi opisami przydatnymi, jeśli wcześniej na nich nie byliście). Książka ma ściśle określoną formę. Podzielona jest na kilka działów, które wzajemnie się uzupełniają. I tak znajdziecie opisy największych miast, miasteczek, główne atrakcje, porady dla turystów.

Wśród nich bardzo ciekawą jest część dotycząca rozrywek. Właśnie w niej odkryjecie muzea (których na południu Francji naprawdę nie brakuje), stylowe wille z czasów przeobrażenia lazurowego w oazę blichtru, najwspanialsze punkty widokowe (idealne do pamiątkowych zdjęć), a także szlaki wędrowne w górach. Co ciekawe, kilka stron autor poświęcił również granicznym sąsiadom Francji. San Remo, Bordighera, Ventimiglia, z którą jest bezpośrednio połączenie kolejowe, znalazły swoją pozycję w tym przewodniku.

Żaden przewodnik nie może obejść się bez praktycznych porad: noclegi, jedzenie, transport, mapki wraz z czytelną legendą. I tutaj tego nie zabrakło. Podoba nam się zaplanowanie rozdziału z wygodnymi grafikami oraz propozycjami łączenia wycieczek.

Ale to, co szczególnie wyróżnia książkę to specjalne fotokody, które przenoszą nas na konkretny szlak z głosem samego autora (wyraźny, czysty ze świetną dykcją). Można się poczuć wyjątkowo – nasz osobisty przewodnik wędruje z nami opowiadając wspaniałe historie. Dzięki temu zabiegowi, książka nabiera indywidualnego charakteru.

Niewątpliwie Tomasz Bobrowski wykonał ogromną pracę. Sam przeszedł wszystkie drogi, zobaczył, opisał i sfotografował miejsca  Côte d’Azur. Poznał je na tyle dobrze, że zyskał miano najlepszego polskiego przewodnika po tym regionie. Od 8 lat oprowadza turystów. Może właśnie dzięki temu jego książka jest tak bardzo autentyczna. Jak sam pisze:

„Obserwując reakcje moich gości, dowiaduję się, co warto pokazać najpierw, a co można zostawić na kolejny raz.”

My jesteśmy pod wrażeniem ogromu pracy, którą autor włożył w powstanie publikacji. Możemy powiedzieć, że znamy Lazurowe dość dobrze. Jednak sami musieliśmy je odkrywać krok po kroku, dzień po dniu. Gdybyśmy kilkanaście lat temu mieli taki przewodnik, niewątpliwie każdy kolejny wyjazd byłby jeszcze bardziej owocny (a już na pewno pierwsze nasze spotkanie z południem Francji, kiedy od nadmiaru przyjemności nie wiesz, od czego zacząć).

“Lazurowe Wybrzeże” to podróż do świata marzeń, w którym Tomasz Bobrowski znalazł swoją cząstkę. Teraz dzieli się tym pięknem z nami, więc skorzystajmy…

To nie koniec naszego spotkania z autorem. Już w czerwcu pojawi się pierwszy numer magazynu SZTUKA ZAPISANA, a w nim wywiad z Tomaszem Bobrowskim.

Dziś gratulujemy i dziękujemy za świeżutką, słoneczną nowość wydawniczą.

Manufaktura Książek

error: Content is protected !!