
NIEBIESKI DOM, CZERWONA KREW – FRIDA KAHLO – RECENZJA WRAZ Z KONKURSEM DLA CZYTELNIKÓW
Kiedy myślimy o artystach zmarłych, patrzymy na nich przez pryzmat ich twórczości. Nie jako indywidualną postać zmagająca się z problemami świata, a raczej maszynę, której efektem końcowym były oglądane w muzeach eksponaty. Zapominamy czasem, że byli ludźmi. Podobnie, jak my cieszyli się, kochali, płakali. Zmagali się z codziennością…
Niektóre książki przerywają klątwę odczłowieczonego artysty. Jedną z nich jest na pewno powieść „Kucharka Fridy” Florencii Etheves. Główną osią całej fabuły jest relacja kobiety o imieniu Nayeli oraz Fridy Kahlo. Co łączy obie panie? Malarka przedstawiona została czytelnikom już po tragicznym wypadku, który zdeterminował jej dalsze życie. Nayeli natomiast, która uciekła z rodzinnego domu, odnajduje się jako kucharka w słynnym Niebieskim Domu Kahlo.
To jedna płaszczyzna. Równolegle do historii dziejącej się w latach 40 – tych XX wieku, podążamy do roku 2018. Tam odnajdujemy wnuczkę Nayelli, która po śmierci babci zaczyna interesować się ukrytą stroną jej przeszłości, a przede wszystkim obrazem znalezionym w starej szafce.
Autorka odkrywa tajemnice, buduje postacie fikcyjne towarzyszące realnym. Dzięki takim zabiegom możemy bliżej poznać Fridę – bez maski, jaką nakłada na nią jej obecny status.
Nasycone kolory prac meksykańskiej artystki oddają wrażenie wielowymiarowego i przede wszystkim ciągle dynamicznego charakteru. Prawda jest jednak taka, że Frida była bardzo związana ze swoim domem. Azyl, którego nie dało jej jakiekolwiek inne miejsce na ziemi. To tam tworzyła i kochała. Tam zmarła pozostawiając ogromną spuściznę swojej sztuki. Casa Azul służy dziś jako muzeum. Dzięki mężowi Fridy – Diego Rivierze, który przekazał Państwu ich wspólny dom, wędrować możemy dokładnie tak samo, jak oni. Nic się nie zmieniło…
Książka łączy teraźniejszość z przeszłością. Każdy z tych etapów jest przedstawiony w inny sposób. Odnoszę wrażenie, jakby pisały je dwie autorki. Co jest bardzo ciekawym zabiegiem, gdyż dodatkowo podkreśla dualizm tych historii. W porównaniu do brutalnej rzeczywistości XX wieku lata dwutysięczne wydają się być łagodniejsze, mniej emocjonalne. Jest jak yin i yang, konkretne cechy wyrównują się nawzajem. Konkretne sytuacje są przedstawione w sposób niezwykle obrazowy, bazując na kolorach, zapachach oraz smakach. Nie da się zaprzeczyć, że powieść ta daje nową perspektywę na życie malarki w sposób nieograniczający. Frida Kahlo była kobietą. Jej emocje, barwy, namiętności są do dnia dzisiejszego inspirują artystów. Ale chyba nie tylko ich?
Jesteśmy ciekawi Waszych skojarzeń z malarstwem i życiem Artystki, dlatego zapraszamy Was do konkursu, w którym wygrać możecie najnowszą książkę Wydawnictwa Letra “KUCHARKA FRIDY”
Konkurs rozpoczyna się dnia 05.09.2023 r. godz. 12.00, a kończy się dnia 10.09.2023 r. o godz. 12.00 czasu polskiego. Ogłoszenie wyników nastąpi 11.09.2023 na profilach social media Organizatora.
Organizator wyłoni jednego zwycięzcę.
Konkurs zostanie przeprowadzony wyłącznie w Internecie, na profilu Organizatora –
w serwisie Instagram pod adresem https://www.instagram.com/sztuka_zapisana/
oraz na facebooku: https://www.facebook.com/sztukazapisana
Informacje o Konkursie znajdą się także na stronie Organizatora www.sztukazapisana.pl, gdzie umieszczony będzie regulamin.
Zadanie Konkursowe:
- Udostępnić na swoim profilu instagram/facebook zdjęcie, które będzie wyrażać Waszą interpretację kolorów/namiętności/emocji Fridy Kahlo.
- Post w serwisie instagram lub facebook proszę oznaczyć: BIORĘ UDZIAŁ W KONKURSIE @SZTUKAZAPISANA Z #SZTUKAZAPISANA
Organizator przy wyborze laureatów bierze pod uwagę wartość artystyczną zdjęcia.
Dziękujemy za książki WYDAWNICTWU LETRA.
Recenzja napisana przez Weronikę Skrzecz.