Recenzje przy espresso

IMPRESJONIZM – PIĘKNO FRANCUSKIEGO MALARSTWA

Bogactwo cytatów, reprodukcji i zwięzłych informacji. Tym charakteryzuje się album. Niewątpliwie atutem pozycji jest sam styl pisania, który powinien podobać się zarówno znawcom tematu jak i początkującym adeptom sztuki. Zwarty, ciekawy oraz prosty. Bardzo trafnie dobrane słowa pomogą poznać wszelkie tajemnice impresjonizmu. Rzetelnie przedstawiona charakterystyka kierunku od inspiracji aż do schyłku i wpływie na sztukę modernistyczną.

Autorzy słusznie wychodzą od angielskich pejzażystów, by pokazać kształtowanie się nowego ruchu artystycznego – jego genezę oraz założenia pierwszych twórców. (Znajdziecie tu również podrozdział o szkole barbizońskiej, która uciekała od wszechobecnego akademizmu.)

Prezentowanie innowacji oraz wyjątkowości stylu pokazuje, czym tak naprawdę był impresjonizm.

Jak czytamy:

„Chociaż nie stworzyli własnej teorii estetycznej, impresjoniści zgłębili nowy sposób malowania, poszukując prawie jednomyślnie ulotnego wrażenia, które pragnęli pochwycić, a które stanowiło temat obrazu. Perspektywa nie podlegała już prawom geometrii, lecz wynikała z dysocjacji barw, która określała przestrzeń, formy i bryły, przy czym wszystko to było jedynie zasugerowane bardziej przez pojedyncze pociągnięcia pędzla niż przez rysunek”

Książka prezentuje podejście malarzy do sztuki, ale co więcej omawia bardziej szczegółowo poszczególnych ich przedstawicieli. Zapoznamy się miedzy innymi z twórczością: Monet’a, Manet’a, Sisley’a, Degas, Pissarro, Renoir, Morisot, Cassatt. Dodatkowo dostajemy wzmianki o artystach, którzy pozostali pod wpływem impresjonistów: Guillaumin, Caillebotte, Sargent oraz tych, którzy wychodząc od założeń nowego stylu podążyli własną ścieżką: Cézanne, Seurat, Signac, Van Gogh, Touluse- Lautrec.

Wydawnictwo Arkady znane jest z pięknie wydawanych publikacji. Tu również nie zawiedziemy się. Książka jest przyjemna w dotyku, co jest niezwykle istotne w przypadku pozycji albumowych. Dobrze odwzorowane kolory, ciekawy projekt graficzny i naprawdę ogrom fotografii. Co ważne, każda z informacją o dacie powstania, wymiarach, miejscu przechowywania, ciekawostkach.

Publikacja jest świetna dla miłośników sztuki, którzy pragną poznać impresjonizm i nie wiedzą, od czego zacząć. To może być niezwykły początek przygody z awangardą XIX – wiecznego malarstwa. Będzie również wspaniałym prezentem, gdyż barwne reprodukcje umilą każdą chwilę.

Dziękujemy za książkę Wydawnictwu ARKADY

error: Content is protected !!