Recenzje przy espresso

CZAR CHANEL Z ILUSTRACJAMI KARLA LAGERFELDA

Gabriel Chanel. Legenda francuskiej mody. Historia jej życia wielokrotnie już prezentowana na kartach literatury odkrywała kolejne sekrety i ciekawostki. Co nowego w świat dobrze znanej projektantki wprowadzi kolejna pozycja?

“Czar Chanel” nie jest zwykłą powieścią. Czytając ją mamy wrażenie, że tuż obok nas siedzi Coco, opowiadając nam to, co sama chce. Dzieli się prawdziwą sobą. Intymnie, spokojnie, szczerze.

Rozmowy były naprawdę. Niestety nie z nami. Przyjemność tą miał Paul Morand, w roku 1946. Spotkania i długie dyskusje spisywał w Saint Moritz.

„Ten rwący głos, płynący jak lawa, słowa, które trzaskały jak suche łodygi, jej riposty, celne i miażdżące, ton głosu coraz bardziej stanowczy, w miarę jak wiek zmiękczał ja samą; ton głosu wciąż unieważniający, wciąż kwestionujący, jej nieodwołalne wyroki – wysłuchiwałem ich całymi wieczorami…” pisze autor.

Odkrywamy znane fakty z właściwej perspektywy – jej samej. Historia Chanel to praca, pasja, miłość, przyjaźń oraz prawda. Nie boi się krytyki. To, co pragnie wyrazić, po prostu mówi.

Jest Chanel. I tylko ona.

Jej samotność ją stworzyła. Są przyjaciele, znajomi, nieszczęśliwe dzieciństwo, ale w tym wszystkim przenikające, wewnętrzne odosobnienie.

Książka staje się bezkonkurencyjna, wyjątkowa. Bezpośrednie wypowiedzi najbardziej osobistych przeżyć i chwil stają się literacką wędrówką do zakamarków duszy.

Pozycja jest wspaniała również ze względów estetycznych. Przede wszystkim została wydana na śnieżnobiałym papierze o gramaturze zdecydowanie grubszym niż tradycyjne książki. Co więcej, wzbogacona została niezwykłymi ilustracjami samego Karla Lagerfelda, nieżyjącego już dyrektora domu mody Chanel. Dopełnienie słów wielkiej projektantki pracami drugiego wielkiego projektanta to rarytas dla wszystkich miłośników sztuki.

Dziś nie napiszę nic więcej. „Czar Chanel” po prostu trzeba przeczytać bez zbędnych komentarzy czy opinii. To wisienka na torcie – najlepsza i niezastąpiona.

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za wspaniałą lekturę

error: Content is protected !!