WODNY ŚWIAT DZIECIĘCEJ WYOBRAŹNI
Dziecko to wymagający czytelnik. Słowo pisane i forma plastyczna książki są na równi ważne. Dodatkowo, lektura powinna nie tylko sprawiać radość, ale i nieść ze sobą wartość edukacyjną. Czy to łatwa sztuka? Absolutnie nie.
Na tle niezliczonych baśni i bajek, które pojawiają się na rynku wydawniczym, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na te, przybliżające młodego człowieka do sztuki. Uwrażliwiają one go bowiem na estetykę dzieł i uczą życia z kulturą oraz dziedzictwem narodowym.
Do tego typu publikacji idealnie wpisują się książki Mafry Gagliardi oraz Štěpána Zavřel. Ich włoska współpraca zaowocowała powstaniem między innymi „Zaczarowanej rybki” czy też „Snu o Wenecji”. Tych dwoje ludzi nie tylko charakteryzuje się ogromną czułością na świat dziecka, ale i ich potrzebami społecznymi, duchowymi, rozwojowymi. To dlatego z rąk twórców wychodzą takie czytelnicze cukiereczki.
„Zaczarowana rybka” powstała z pięknej inspiracji. Pamiętacie złotą rybkę Paul’a Klee? Właśnie do niej nawiązuje książka. Pokazuje świat bohaterów muzealnej sali, którzy wydostają się z niej i trafiają do prawdziwego morza. Tam czeka na nich mnóstwo przygód – tych dobrych i tych mniej przyjemnych. Rybka okazuje się jednak… oj, tego nie będę zdradzać. Musicie sami sięgnąć po lekturę. Mogę Wam jedynie powiedzieć, że zakończenie jest bardzo wzruszające. Książka pokazuje dziecku muzeum z innej strony – jako miejsce ciekawe, interesujące. Może właśnie dzięki takiej teatralnej inscenizacji zachęcimy nasze pociechy do odwiedzania obiektów kulturowych?
„Sen o Wenecji” to ponownie nawiązanie do wody. Chyba nie powinniśmy się dziwić, skoro autorzy byli mieszkańcami Wenecji Euganejskiej. Już samo miasto jest oazą piękna sztuki. Zabytki, które kłaniają się na każdym kroku, wspaniałe jedzenie oraz atmosfera czynią z tego miejsca niezwykłe tło do opowieści. A historia nie jest wcale prosta. Jak sami wiemy, Wenecji grozi wszechogarniająca woda. Była ofiarą powodzi i zbyt często jej wnętrze przykrywały morskie fale. Spacerując urokliwymi uliczkami można zobaczyć pamiątki po tych wydarzeniach. Co więcej sami mieszkańcy są na to przygotowani. I właśnie tego problemu dotyka książka. Marco – uczeń tamtejszej szkoły bardzo się martwi zagrożeniem swojego miasta. Na jednej z lekcji tworzy rysunek z syrenką przepływającą wokół zatopionej Wenecji. W nocy zaś wyrusza na magiczną wędrówkę z bohaterką swego obrazka. Spogląda na świat pogrążony w wodzie, w którym jednak wszyscy żyją, jak gdyby nigdy nic się nie stało, choć… ktoś poprosi Marco o pomoc. A chłopiec obudziwszy się rano spostrzeże, że może to nie był tylko sen?
W książkach tych, zarówno tekst jak i ilustracja bardzo dobrze ze sobą współgrają. Stanowią integralną część edukacyjną. Młodziutki czytelnik na pewno doceni ich piękno oraz pozna, jak ważne jest dbanie o swoją historię i sztukę, która ją tworzy.
Publikacje otrzymały liczne nagrody, w tym Literacką Nagrodę im. Leopolda Staffa za serię „Ja, Europejczyk” w kategorii „książka roku dla dzieci” 2022.
Za książkę dziękujemy Wydawnictwu TATARAK
ps.
W czerwcowym wydaniu SZTUKI ZAPISANEJ zapoznamy Was jeszcze bliżej z książkami dla dzieci