Wystawy bliskie i dalekie

TAMARA ŁEMPICKA -PONAD GRANICAMI

W Muzeum Narodowym w Lublinie od 23 czerwca 2023 r. można podziwiać wystawę (już stałą!) “Tamara Łempicka – ponad granicami”, którą tworzy zakupiona do zbiorów muzeum kolekcja, składająca się 18 prac artystki (12 płócien oraz 6 prac na papierze). Jej przekrojowy i merytoryczny charakter, reprezentujący wszystkie okresy twórczości malarki, od lat 20. po 70. XX wieku jest nie lada gratką dla miłośników talentu tej niezwykłej artystki. Lubelskie muzeum swoją “przygodę” z Łempicką rozpoczęło wystawą „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” (18 marca–14 sierpnia 2022 roku), która okazała się niemałym sukcesem. Idąc za ciosem już rok później dokonano spektakularnego zakupu od z kolekcji Victora Manuela Contrerasa – meksykańskiego przyjaciela artystki.

Wydarzeniem towarzyszącym obecnej wystawie są m.in. oprowadzania z Marisą de Lempicką, prawnuczką Tamary. Uzupełniają wiedzę dotyczącą życia artystki, a kontakty muzeum z rodziną owocują nowymi ustaleniami. Już teraz na spotkaniu z Marisą dowiedzieliśmy się o nowych odkryciach badaczy, które lubelskie muzeum już wkrótce, mamy nadzieję, opublikuje. Na spotkaniu można było wysłuchać także ciekawej historii zakupu kolekcji, którą udało się zrealizować w “ostatniej chwili”. O tym też traktuje prezentowany na wystawie film.

Spotkanie z Marisą de Lempicką, jej żywe wspomnienia prababki i babki (Kizette – jedynej córki Tamary) wprowadziło w nastrój dawnego świata, pięknych, eleganckich i ekscentrycznych dam. Jak wspomina Marisa: ” Nie mówiliśmy do niej babuniu, babciu, kazała mówić do siebie: Cheri…”

Anna Szlązak – Nowak

Zakup 18 obiektów autorstwa Tamary Łempickiej z kolekcji Victora Manuela Contrerasa zrealizowany został ze środków rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

error: Content is protected !!