Recenzje przy espresso

SZTUKA W AFEKCIE. KATE BRYAN

Życie artysty jest niesamowicie ciekawe. Pełne emocji, namiętności, pasji. Bywa niejednokrotnie doprawione smutkiem, melancholią, zwątpieniem. Jakie więc musi być życie artystycznych par? Czy dwie twórcze dusze potrafią być ze sobą?

Na te pytania odpowiada poniekąd przepięknie wydana książka „Sztuka w afekcie” wydawnictwa Arkady. Kate Bryan próbuje zgłębić tajemnicę jednych z najsłynniejszych par sztuki. 68 nazwisk, które weszły do kanonu kultury od Augusta Rodin & Camille Claudel, poprzez Diego Riviere & Fride Kahlo, Georgia O’Keefe & Alfreda Stieglitza, aż do współczesnych Tima Noble & Sue Webster czy Idris Khan & Annie Morris.

Każda z par inna, fascynująca, ciekawa. Podróż z książką jest niczym przebycie drogi pór roku. Zaczyna się wczesną wiosną, kiedy budzi się miłość, poprzez gorące lato, deszczową jesień, gdy nastają problemy, aż do zmierzchu zimy, która niekiedy dopada miłość. To historie dziejące się w różnych krajach, na różnych kontynentach. Autorka ubiera te opowieści w ciekawe słowa. Biografie czyta się jednym tchem. Znajdziemy tutaj osobiste wątki jak i ścieżkę twórczą poszczególnych artystów. Nie może być inaczej, jeśli przenikają się nawzajem takie egzystencje. Niejednokrotnie zaskoczą Was pewne informacje, czasem pojawi się na Waszej twarzy uśmiech, a będzie i tak, że poczujecie smutek. Zupełnie jak w muzeum, w którym oglądacie dzieła sztuki.

Na szczególną uwagę zasługuje samo wydanie publikacji. Urzekła mnie poezja barw i ilustracji. Piękna praca grafika.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu ARKADY

error: Content is protected !!