Recenzje przy espresso

SEKRETY FLORENCJI KATARZYNY NOWACKIEJ

Jako historycy sztuki sądziliśmy, że o sztuce Włoch wiemy bardzo dużo. Pięć lat intensywnych studiów niewątpliwie rozbudziło naszą miłość do tego kraju, a co więcej uwrażliwiło nas na piękno jego dzieł. Odkrywaliśmy karty historii podziwiając Rzym, Wenecję, Florencję. Czy zobaczyliśmy wszystko? Oj nie! Nie mieliśmy za przewodnika Katarzyny Nowackiej. Lektura jej najnowszej książki miło nas zaskoczyła i obudziła. Dlaczego?

Autorkę znamy od lat z jej bloga domzkamienia.pl, w którym dzieli się toskańskim marzeniem. Dziś ponownie sięgnęła do skarbów włoskiej okolicy, by powitać wiosnę nową książką swojego autorstwa (wcześniej były to „Sekrety Florencji” orazNieznana Toskania i Romania”).

Niniejsza publikacja nie jest zwykłym przewodnikiem. Pomimo że znajdziemy tu klasyczne opisy znane z książek podróżniczych, to jednak ta pozycja jest bardzo subiektywnym spojrzeniem zarówno na sztukę, jak i przyrodę jednego z najpiękniejszych regionów Włoch. Katarzyna Nowacka oprowadza nas po świecie odkrywanym przez nią każdego dnia. Nie są to oczywiste zabytki. Raczej perełki na szlaku florenckim, o którym pisze:

„najpiękniejszy renesansowy dywan”.

Poznajemy Florencję – miasto sztuki. Jej kamienice, okna, korytarze, dachy, parki i pałace. Chwilę potem jesteśmy już w urokliwych okolicach toskańskiej ziemi, gdzie autorka zabiera nas do miejsc bezludnych, a jednocześnie pełnych artystycznych uniesień. Oglądamy maleńkie kapliczki, w których duch renesansowych twórców wita nas u swych bram. Wchodzimy do domów pamiętających najsłynniejszych mieszkańców. Istna paleta postaci związana z tą ziemią. Wachlarz osobowości, temperamentów, talentów. Niejednokrotnie będziemy zaskoczeni ciekawostkami i detalami, na które zwraca autorka.

Dzieli się ona z nami swoimi osobistymi refleksjami. Podczas wędrówek pisała notatki – piękne, literackie teksty ukazujące jej wrażliwą osobowość. Przekazuje nam ich fragmenty, dzięki czemu książka nabiera dodatkowego, wewnętrznego charakteru. Co więcej, wzbogacona jest zdjęciami przenoszącymi nas w świat piękna Włoch (również autorstwa Katarzyny Nowackiej).

To lektura, po której mieliśmy ochotę spakować walizkę i wyruszyć do Toskanii. Kto wie, czy tego nie zrobimy? Chętnie spotkamy się gdzieś na szlaku wśród cyprysów oraz drzew oliwnych. Chętnie posłuchamy osobiście Katarzyny i poznamy nieznane oblicze tego pięknego miejsca…

p.s.

W premierowym wydaniu SZTUKI ZAPISANEJ będziecie mogli odkryć Toskanię wraz z Katarzyną Nowacką. Już dziś zapraszamy na wywiad z autorką „Nowe sekrety Florencji i okolic” wydawnictwa PASCAL, któremu dziękujemy za książkę.

error: Content is protected !!