Recenzje przy espresso

PRAWDZIWA GEORGE SAND

„Jedno jest w życiu szczęście – kochać i być kochanym” George Sand

W świadomości większości Polaków George Sand uchodzi jedynie za kontrowersyjną towarzyszkę Fryderyka Chopina. Tą, która chciała zmieniać świat nie tylko swoimi książkami, ale i stylem życia wzbudzającym tyle emocji wśród obserwujących. A jaka postać wyłania się z lektury Beate Rygiert? Czym nas zaskoczyła?

Amantine Aurore Lucile Dupin, bo tak brzmiało pełne nazwisko naszej bohaterki, kochała kochać. Pragnęła obdarowywać miłością swoje dzieci, przyjaciół, mężczyzn, z którymi była związana. Jej uczucia zawsze były głębokie, żarliwe i do bólu wręcz szczere. W relacjach oddawała całą siebie, pragnąć w zamian jedynie zrozumienia oraz domowego zacisza. A szukała go wszędzie. Nohant po burzy przyniosło jej spokój, Paryż podarował wolność, Europa stała się inspiracją, a najbliżsi?

Poznajemy młodziutką kobietę, gdy pisze dla “Le Figaro“, przyjaźni się z twórcami XIX-wiecznej stolicy. Widzimy jej zmianę i rozwój. Wzrastanie w siłę, pewność siebie, by w pewnym momencie narodzić się jako George Sand – pisarka.

Autorka przybliża nam nie tylko zewnętrzną postać znaną z pierwszych stron gazet, ale co ważniejsze – jej prawdziwe oblicze. Wnętrze Jutrzenki (jak mawiał do niej polski kompozytor) zaskakiwało bogactwem melancholii oraz pragnień. Przechodzimy wraz z nią w kolejne etapy życia. W tle przewija się sprawa rozwodowa z baronem z Casmir’em Dudevant. Widzimy trud pogodzenia roli matki, kochanki i wielkiej pisarki, którą się stała. Obserwujemy kolejne związki z: Jules’em Sandeau, Alfredem de Musset, oczywiście również z Fryderykiem Chopinem. I choć każdy oparty o głębokie uczucia czy namiętności, to wiły się w zupełnie odmiennych falach.

Beate Rygiert świetnie zarysowuje historie. Bardzo dobrze prowadzi narracje, wprowadza bohaterów delikatnie oraz spokojnie, choć przecież oni sami wcale tą łagodnością niekiedy nie emanują. Trudna opowieść życia Sand przeniesiona na papier staje się opowieścią chwytającą za serce.

Niestety prawdziwa egzystencja nie kończy się tak, jakbyśmy pragnęli razem z ostatnimi słowami autorki.

Jak wiemy, Chopin nie pozostał z nią do końca. Dzieci – Solange oraz Maurice dorosły, podążyły własną drogą, niekoniecznie okazując przy tym bezinteresowną miłość matce.

George Sand została jedną z pierwszych i najważniejszych pisarek Francji. Jej dzieła nadal spotykamy w księgarniach. Może warto po nie sięgnąć – nie przez pryzmat związku z kompozytorem, ale szukając prawdziwej kobiety.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Marginesy.

error: Content is protected !!