Recenzje przy espresso

ITALIA – UWOLNI ZMYSŁY

To ta pora dnia, kiedy na niebie nie ma już słońca, ale jeszcze nie widać gwiazd.

Słowa Jacgues’a Guerlain nie przypadkowo znalazły się już na początku książki Gabrielle Constestable. Francuski mistrz perfum, którego salon GUERLAIN w Paryżu jest do dziś mistrzowskim miejscem łączącym sztukę, elegancję, modę oraz zapachy stanowi niezwykły wstęp do lektury.

Przede wszystkim autorka sama była związana ze światem zapachów. Pracowała dla Estèe Lauder, Prady, Shiseido. To właśnie miłość do zmysłu węchu wybrzmiewa w jej najnowszym dziele literackim.

Italia. Opowieść o zachwycie przenosi nas bowiem w krainę zielonych drzew, kwitnących kwiatów, żywych kolorów. Włochy ze swoimi wszelkimi zapachami ukształtowały opowieści odkryte na kartach. Bohaterowie są zawsze w jakiś sposób związani z tym krajem. Każdy z nich tęskni do niego, ma z nim określone wspomnienia oraz pragnienia. Włoskie smaki, krajobrazy i dzieła sztuki działają na zmysły postaci, a przy tym oczywiście i nasze.

Książka jest podzielona na kilka niezależnych opowiadań. Ciekawe, że niektóre z nich są w odmiennej stylistyce, charakterze. Zupełnie, jakby pisały je różne autorki. Wszystkie powstały w okresie pandemii, gdy świat zamknięto w domach. Wówczas, jak się okazuje, obudziły się talenty artystyczne. Constestable przelała na papier smutki, nostalgię, śmierć, pesymizm – uczucia, które trapiły ludzi. Historie trudne. Nie wszystkie kończą się dobrze. I słusznie, bo takie jest życie. Prawda jest tutaj pierwszoplanowa. Postacie z bijącym serem rozmawiają ze sobą. Chyba każdy znajdzie tu fragment dla siebie. Do mnie najbardziej przemawia rozdział To był rok. Wydaje mi się najbardziej ciekawy stylistycznie. Narracja opowiadania zaskakuje. Pozostawia czytelnika z najgłębszymi emocjami i wspomnieniami. Jeśli zaś chodzi o walory artystyczne i odniesienia do piękna sztuki to tutaj rozdział Obietnica Giulietty jest moim faworytem.

Rzeczywiście jednak, tak jak wspomniałam na początku, książka to przede wszystkim afirmacja włoskiego stylu życia ze wszystkim, z czym się może tylko to łączyć. Sztuka wybrzmiewa delikatnie. Łączy się z innymi walorami poszczególnych regionów. Odnajdziecie tu zarówno malarstwo, architekturę, jak i modę, teatr czy film. Sytuacje codziennego życia w barwach zapachów.

Książka jest literaturą kobiecą. Dobrą na jeden, jesienny wieczór, gdy otulone kocem przy rozpalonym kominku odpoczywamy po pracowitym dniu. Czy poczujecie włoskie zapachy? Przekonajcie się sami…


Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za książkę.

error: Content is protected !!