Recenzje przy espresso

GUCCI – HISTORIA WŁOSKIEJ RODZINY

Karen Homer tym razem sięgnęła po historię z morderstwem w tle. Losy Domu mody Gucci są przykładem zawirowań w świecie wielkich pieniędzy, które mogą dotknąć każdą firmę bez wyjątku.

Ich los to wzloty i upadki, szczyt rozpoznawalności i chwile zapomnienia. Pieniądze, zdrada, zbrodnia, perfidne zagrania. Początki marki nie wróżyły takiej historii. Co więcej, sam założyciel chyba nie mógł przewidzieć takiej przyszłości.

Guccio Gucci nie marzył o wielkiej sławie. Jako hotelowy Savoy obserwował rodziny królewskie i wielu wysoko postawionych gości, a przede wszystkim ich wytworne bagaże. Przebywając w Londynie, podpatrywał istniejącą tam markę. Skupiał także uwagę na arystokracji lubującej się w grze w polo i jeździe konnej. Te w przyszłości będą obecne w jego pracach, kiedy po wyuczeniu się fachu we włoskiej firmie, zdecyduje się otworzyć swoją.

Gucci to torby, walizki, buty. To skóra najlepszej jakości. Rzemiosło włoskie, które tak bardzo cenione jest na świecie. Jednakże niesie ze sobą coś więcej. Kultowy dom mody Gucci ma ciekawe znaczenie. Otóż w slangu ulicznym to be all gucci rozumiane jest jako bycie spoko. Nie można zaprzeczyć, że marka swoją historią, kunsztem rękodzieła luksusowych wyrobów skórzanych i pomysłowości wpisuje się w naprawdę młodzieżowy brand. Gdzieś już dawno przestała być chyba synonimem piękna. Podążyła w kierunku instagramowych celebrytów jednej chwili. Po odejściu Toma Forda postawiła na moc fanów, którzy nawet nie pamiętają jej początków.

Karen Homer prezentuje to kalendarium w dobry, zwięzły sposób. Jej styl pisania sprawia, że czytamy teksty z ciekawością. Książka jest dobra do letniej kawy wypijanej na tarasie, do lekkiej degustacji z cantuccini w dłoni. Jednakże na pewno będziemy do niej powracać, gdyż zawiera w sobie pełno informacji, dat, nazwisk. Mamy nadzieję, że może właśnie dzięki takim albumom, współcześni klienci będą mogli poznać tragiczne losy rodziny, która stworzyła ich medialną torebką?

Jeśli zaś chodzi o samo wydanie książki – to ponownie Arkady stanęło na wysokości zadania. Seria jest bogata w zdjęcia. Ten mały format nadaje jeszcze dodatkowego uroku.

Z przyjemnością czekamy na kolejne albumy, które już zapowiada Wydawnictwo…

Monika Szymor

Dziękujemy Wydawnictwu Arkady.

error: Content is protected !!