Recenzje przy espresso

W PARYŻU MOŻESZ BYĆ KIM CHCESZ? – PRZEKONAJMY SIĘ…

Subiektywne spojrzenie na Paryż, który wymyka się z ram znanych światu. Nie ma tutaj sztuki, romantycznych zakątków czy też nostalgii za dawnymi czasami. Pomimo że książka powstała z miłości (do miasta i do mężczyzny, od którego cała przygoda się rozpoczęła) to nie jest to romantyczna opowieść z tanich romansów. To raczej miasto wielkich uniesień serca, ale trochę z innej strony.

W Paryżu możesz być kim chcesz Agnieszki Łopatowskiej – mogłabym powiedzieć polska wersja mieszanki Pameli Druckerman oraz Stephen’a Clarke’a. Jest zabawna, zaskakująca, nieprzewidywalna. Pokazuje miasto nie tylko z pięknych stron gazet, a raczej takie, które nie wszystkim będzie się podobać. Muzea zbrodni, życie w kanałach, kolorowa i liberalna dzielnica Marais czy czerwone latarnie Montmartre. Autorka zabiera nas ze sobą na spacer, by odkryć Paryż, do którego się przeprowadziła. Czytając mamy wrażenie, że idziemy razem z Nią. Pijemy z Nią wino przy jednym stoliku i delektujemy się tymi samymi smakami oraz widokami. Chętnie wybrałabym się w realną i wspólną podróż z autorką. Pomimo że jesteśmy w tym samym wieku, mamy chyba zupełnie inną wrażliwość na otaczający świat – mogłaby z tego wyjść całkiem niezwykła opowieść.

Osobiście nie znam autorki, ale myślę, że jest niezwykle radosną osobą. Książka napisana jest z humorem, a nawet za sporą dawką pozytywnego dystansu. Dużo jest tu o jedzeniu, bo przecież przez żołądek do serca, a gdzie można najlepiej zjeść, jak nie w Paryżu właśnie. Ale znajdziecie także wiele cennych informacji o miejscach nieczęsto prezentowanych w przewodnikach. Mnie osobiście najbardziej podobał się rozdział Szlakiem historycznych zbrodni, w którym odkryłam mroczną stronę mojego kochanego miasta.

Lektura jest bardzo łatwa i przyjemna w odbiorze. Szybciutko się ją czyta, a umieszczone zdjęcia dobrze dopełniają tekst. Jak pisze sama autorka:

Na dokładne poznanie stolicy Francji niewątpliwie potrzeba długich lat. Ale nawet jeśli przylecisz do Paryża tylko na weekend, zabierzesz stąd wiele pięknych wrażeń. A wtedy może i na siebie spojrzysz zupełnie inaczej…

Bo tam możesz być, kim chcesz. Czytając książkę, dochodzisz do wniosku, że jest to możliwe. Wszystko zależy od Ciebie i od Twojego nastawienia.

Każdy ma swoje wyobrażenie Paryża. Warto przed wyjazdem (zwłaszcza pierwszy raz) sięgnąć również po tę książkę. Może dzięki temu odkryjemy, że miasto świateł ma również ciemne barwy… oświetlone blaskiem księżyca!

Książka WYDAWNICTWO ZNAK

error: Content is protected !!