Recenzje przy espresso

DOM GUCCI. SARA GAY-FORDEN

Marka GUCCI to historia o miłości, namiętności, sztuce, wielkich pieniądzach, sławie. Ale to tylko pozory…
Pod powierzchnią kryją się ludzie. Ludzie, którzy głęboko wierzyli w pasję, siłę stylu i mody.
DOM GUCCI to odkrywane przed nami tajemnice jednego z najbardziej luksusowego domu mody na świecie. Autorka zabrała nas w podróż 100-letnią. Zaskoczyła niejednokrotnie, postawiła przed nami znaki zapytania i z gracją odpowiedziała na wątpliwości.

Sara Gay Forden sama jest już postacią godną uwagi. To ona opisała już Armaniego, Pradę, Versacego. Zajmuje się modą od środka. Bada i obserwuje z samego serca włoskiego imperium – Mediolanu.

Nic dziwnego, że tym razem sięgnęła po markę, której burzliwe losy co rusz poruszały świat. Sukces i porażka, fortuna i bankructwo. Wreszcie morderstwo i tragedia. Wielki świat to przecież ogromne emocje. Autorka świetnie zaczęła swą powieść. Od punktu zwrotnego i najbardziej dramatycznego, jakim niewątpliwie była śmierć Maurizio Gucciego. To on otwiera niemałą powieść. Od razu pojawiają się pytania: Kto? Dlaczego?

Niby każdy z nas gdzieś zna historię rodu. Przecież w latach 90-tych było to jedno z największych wydarzeń w świecie mody (dwa lata później został w podobny sposób zastrzelony Gianni Versace).

Ale czytając książkę, na nowo wchodzimy w tą przeszłość. Spostrzegamy wszystko nieco inaczej. Dochodzą nowe fakty, które przede wszystkim autorka ma z prawdziwych źródeł jakim są wywiady, rozmowy, teksty. Co więcej, teraz możemy na wszystko spojrzeć już nieco inaczej. Upływ czasu zmienił nasz osąd sytuacji.

Jednak myliłby się ten, kto uważałby, że to tylko opowieść o tym jednym dniu – 27 marca 1995 roku.

To dużo więcej. To dzieje rodu od samiutkiego początku, gdy w 1921 Guccio Gucci założył pierwszy sklepik ze skórami we Florencji. Poprzez rozwój, upadek, dobre oraz złe decyzje.

Dużo uwagi autorka poświęca współpracy z Tomem Fordem, który przecież przez 14 lat związany był z nimi. Widzimy wszystko od środka, dzięki czemu sami możemy dokonać własnej oceny.

Ja nie będę Wam opisywać całej historii, bo Sara Gay Forden zrobiła to świetnie. Nie będę zdradzać mojego zdania o poszczególnych członkach rodziny Gucci – każdy powinien sam tej oceny dokonać.

Mogę Was zapewnić jednak, że książka jest pełna pasji. Autorka świetnie oddaje klimat poszczególnych lat. Wprowadza nas powolutku we wszystkie niuanse. Nie ma niepotrzebnych dialogów, które niejednokrotnie psują powieści. Wszystko jest wyważone.

Czytelnik otrzymuje książkę, z którą spędzi dobry czas. Pozna świat trudnej mody, wielkich powiązań, nazwisk. Ale przede wszystkim zobaczy Markę od innej strony. Uświadomi mu to, że za sukcesem stoją zazwyczaj łzy, ogromne uczucia, wyrzeczenia. Pokaże, że to, co otrzymuje w sklepie nie jest tylko produktem.

Bo jak mawiał sam Guccio Gucci

“Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę”

A ta jakość? To cały wachlarz uczuć i historii ludzkich.

Dziękujemy WYDAWNICTWU MARGINESY

error: Content is protected !!