Podróże ze sztuką

MUZEUM CLUNY W PARYŻU

Piękno Muzeum Cluny w Paryżu zachwyciło mnie już od pierwszego spotkania. Historia starożytnego Paryża miesza się tu ze średniowiecznymi mnichami i oddaje w pełni swój urok z dziełach, które się w nim znajdują. Zapraszamy Was na przerwę ze średniowieczem…

Dzielnica łacińska

To właśnie w Quartier Latin tuż obok Boulevard Saint Michel i Bulwar Saint-Germain znajduje się jedno z najstarszych miejsc w mieście. W starożytności były tu Termy rzymskie, których pozostałości możecie oglądać do dziś. Wodę do nich pobierano z Arcueil. Istniały w pełnej swej klasie tylko 100 lat, kiedy to pod koniec III wieku zniszczone zostały przez najazdy barbarzyńców. Niszczały tak aż do XIV wieku.

Średniowiecze

W roku 1330 Opat Cluny Pierre de Chalus otrzymał ruiny wraz z przyległym terenem. Dlaczego oni? Benedyktyni mieli bardzo rozbudowany system klasztorny. W Burgundii (właśnie w CLUNY) ich opactwo stanowiło wzór do naśladowania. W Paryżu mieli swoje kolegium.

Właśnie w dzielnicy Łacińskiej wznieśli swoją pierwszą, paryską siedzibę. Początkowo niewielka, została rozbudowana za kolejnego Opata – Jacques’a d’Ambois. To właśnie jego pałac zwiedzamy obecnie.

Koniecznie na spokojnie zwiedzajcie muzeum – jego architektura zachwyca, detale rzeźbiarskie wprost przenoszą nas w inny czas. Nie jest to miejsce tak bardzo popularne jak oblegany Luwr czy D’Orsay, dlatego tutaj raczej wolno i bez tłumów możecie podziwiać zbiory oraz sam pałac.

Budynek muzeum

Klasztor w kształcie litery U z ośmioboczną wieżą oraz wewnętrznym dziedzińcem otoczony był murem kamiennym. Przylegał bezpośredni do ulicy.  W wieży już w od 1747 działało obserwatorium. Okres rewolucji również nie ominął tego miejsca. Benedyktynów wyrzucono, a klasztor zaczęto sprzedawać. Dopiero w 1833 roku Alexandre du Sommerard – kolekcjoner i miłośnik sztuki – wykupił całość. Właśnie w tym miejscu trzymał gromadzone latami dzieła, które po jego śmierci zostały skatalogowane i udostępnione publiczności w 1844 roku jako Musée de Cluny.

W zbiorach Muzeum mieści się ponad 300 eksponatów między innymi: ze średniowiecznej Katedra Notre-Dame w Paryżu, kościoła Saint-Germain-des-Prés, kaplicy Sainte-Chapelle. Odnajdziemy tu arrasy, gobeliny, obrazy, rzemiosło artystyczne, ceramikę i iluminowane księgi. Możemy obejrzeć tkaniny koptyjskie, bizantyjskie.

Do najcenniejszych skarbów Muzeum Cluny należą niewątpliwie:

  • Rzeźby z Galerii Królów odkryte na tyłach Opery z czasów panowania króla Filipa Augusta (XIII wiek)
  • Złota róża z Bazylei złotnika Minucchio da Sieny
  • Godzinki z pierwszej połowy XV wieku
  • Witraże z Bretanii, z Bazylika Saint-Denis, Sainte-Chapelle czy też z zamku królewskiego z Rouen
  • Cykl tapiserii Damy z jednorożcem
  • Kapitele z nawy kościoła Sant-Germain-des-Prés
  • Emalie z Limoges z końca XII wieku
  • Rzymskie ruiny

MUSÉE DE CLUNY
28 rue Du Sommerard, 75005 Paris
error: Content is protected !!