ROZMOWA Z MAŁGORZATĄ CZYŃSKĄ O JULII KEILOWEJ.
Biografia kobiety, która zmieniła oblicze polskiej sztuki. Biografia niezwykle ciekawa oraz trudna. Biografia, która pozostawia czytelnika z pytaniami i zadumą. Z autorką Małgorzatą Czyńską rozmawiamy o książce Julia Keilowa, która ukazała się nakładałem Wydawnictwa Marginesy
PRZEPLOTY PRZEPLATANKI – NIECODZIENNA WYSTAWA W ŁODZI
To kolejny autorski projekt artystyczny zorganizowany przez Łódzki Klub Sportowy na stadionie miejskim im. Władysława Króla w Łodzi – artystyczny eksperyment, dla którego punktem wyjścia będzie historia, tożsamość i obecna kondycja oraz siedziba Klubu z al. Unii. Ekspozycja pokazuje przenikanie…
CHARLES BAUDELAIRE I NIEZWYKLE TRUDNE ŻYCIE DANDYSA PARYŻA XIX WIEKU
Dokładnie 9 kwietnia 1821 roku świat przywitał poetę, którego twórczość pozostaje niedoścignięta aż do dziś. On sam stał się legendą, a jego dzieła nie straciły nic na aktualności oraz popularności - Charles Baudelaire
MISTRZYNIE. ESEJE O POLSKICH ARTYSTKACH
Przed nami kolejna pozycja. Tym razem napisana przez kobietę o kobietach polskiej sceny artystycznej wieku XIX, XX oraz XXI. Dagmara Budzbon-Szymańska autorka "Mistrzyń. Esejów o polskich artystkach" to zaprawiona już pisarka, której teksty mogliśmy przeczytać między innymi w Art&Business czy…
DOKTOR BORYSŁAW CZYŻAK – AUTOR “KOLEKCJI. OPOWIEŚCI O WSPÓŁCZESNEJ SZTUCE POLSKIEJ”
Z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu rozmowę z Panem doktorem Borysławem Czyżakiem – autorem znakomitej książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej." Pozycja ta ukazała się niedawno nakładam Wydawnictwa Marginesy stając się przy tym lekturą obowiązkową dla wielbicieli rodzimej sztuki. Jej…
SKARBY MUZEÓW WATYKAŃSKICH
Koło tego albumu nie da się przejść obojętnie. To imponujących rozmiarów praca (nie tylko gabarytowo), ale przede wszystkim merytorycznie i graficznie. "Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł" ukazało się nakładem Wydawnictwa Jedność, a zostało stworzone przez Editioze Musei Vaticani i samych pracowników…
AUTORZY ALBUMU “RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE” ALEKSANDRA JANISZEWSKA-CARDONE ORAZ PIOTR BORUSOWSKI
Zapraszamy na niezwykle interesującą rozmowę o sztuce zaklętą w amsterdamskim Rijksmuseum. Niedawno bowiem Wydawnictwo Arkady we współpracy z Panią doktor Aleksandrą Janiszewską-Cordone, Panem doktorem Piotrem Borusowskim oraz Panem profesorem Antonim Ziembą stworzyli album, który przenosi nas wprost do sal tej…
O ARCHITEKTURZE SŁÓW KILKA
Pisać o historii architektury w sposób, który zainteresuje zarówno prawdziwych wielbicieli tej dziedziny, jak i turystów odwiedzających tysiącletnie budowle w czasie swoich wypraw to sztuka. Opowiadać o niej z pasją, a przy tym z naukową żyłką to już sztuka wielka.…
ARTEMISIA. NIEZWYKŁA KOBIETA, GENIALNA MALARKA
"Artemisia. Niezwykła kobieta, genialna malarka" tym razem w wersji beletrystycznej powieści Alexandry Lapierre zawitała w nasze kręgi.
QUENTIN TARANTINO PISARZEM…
"Spekulacje o kinie" Tarantino to zbiór tekstów odważnych. Reżyser, a w tym przypadku i autor zabiera nas bardziej na kawę, niż na wykład z historii filmu. Możemy przeczytać eseje dotyczące przełomowych filmów ameryki lat 70-tych, takich jak między innymi "Bullit",…
“KOSZTY ŻYCIA” DEBORAH LEVY
"To, co teraz czytasz, powstaje z kosztów życia i za pomocą cyfrowego atramentu" - Pisze Deborah Levy w swej najnowszej książce, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Czym jest więc lektura tej brytyjskiej pisarki? Co nam przekazuje? Czym ubogaca nasze…
PIOTR CZAJKOWSKI – MALARZ METAFOR
Piotr Czajkowski – malarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Twórca, który sztuką wypełnia swoje dni. Od ponad 12 lat tworzy cykl obrazów METRO, o którym dziś rozmawiamy
BURGUNDCZYCY. OPOWIEŚĆ BARTA VAN LOO.
"Opowiadanie historii Burgundczyków jest jak otwieranie skarbca pełnego arcydzieł" , czytamy w monografii Barta van Loo. "Burgundczycy" więc dziś w naszej recenzji.