Wystawy bliskie i dalekie

SZCZECIN W MALARSTWIE XIX I XX WIEKU

Wystawa „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Prezentacja zbiorów kolekcjonerów szczecińskich”, nad którą objęliśmy patronat już od 25 kwietnia w Willi Lentza w Szczecinie.

Willa Lentza i Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie zapraszają na wspólnie zrealizowaną wystawę „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX w. Prezentacja zbiorów kolekcjonerów szczecińskich”, która odbędzie się już w kwietniu w przestrzeniach szczecińskiej Willi Lentza. W wystawie weźmie udział około 30 obrazów.

Na wystawie zobaczymy malarstwo niemieckich malarzy z przełomu XIX i XX wieku, ukazujące Szczecin w powiązaniu z Odrą oraz Portem. Wystawa wyeksponuje dorobek artystów związanych z regionem, ukazując mieszkańcom i gościom transgranicznego regionu lokalne dziedzictwo kulturowe.

W ekspozycji wezmą udział obrazy takie jak Port Szczeciński  autorstwa Fritza Modrowa, Widok na Stepnicę z Zalewu Szczecińskiego pędzla Eduarda Krause-Wichmanna, Port w Szczecinie Juliusa Paulsena, Lato nad Zalewem Otto Lang-Wollina czy kilka dzieł Hansa Hartiga. Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów polskich kolekcjonerów związanych z Klubem Kolekcjonerów Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie.

Atmosfera portowego miasta przyciągała podróżników i artystów. Malarze, pozostający m.in. pod wpływem secesji, późnego impresjonizmu i ekspresjonizmu oraz malarstwa akademickiego, pozostawili w swoim dorobku liczne dzieła, będące wyrazem fascynacji Szczecinem i jego okolicami. Na płótnach utrwalali nadodrzańskie widoki i krajobrazy, staromiejską zabudowę, mosty, monumentalne budowle na Wałach Chrobrego (dawniej Hakenterrasse) oraz port z cumującymi żaglowcami, statkami parowymi i kutrami, a także malownicze sceny rodzajowe, ilustrujące życie codzienne toczące się na szczecińskich nabrzeżach, ulicach, placach i targach. Często uwieczniano piękno podmiejskich okolic, rozlewisk Odry i akwenów wodnych jezior Głębokiego i Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego. Obrazy prezentowane na wystawie – głównie autorstwa Eugena Dekkerta, Hansa Hartiga, Fritza Modrowa, Otto Tarnogrockiego i Margarete Wosidllo – ukazują miasto zmieniające się w czasie, skupiając uwagę na przeobrażeniach wielkomiejskiej zabudowy oraz oddając charakter i klimat ówczesnego Szczecina. Znaczna część zgromadzonych obrazów nie była dotychczas eksponowana i udostępniana szerszej publiczności, a wystawa stanowi pierwszą tak obszerną odsłonę gromadzonych w kolekcjach prywatnych dzieł, których bohaterem jest Szczecin przełomu XIX i XX w.

Port w Szczecinie – Julius Paulsen

Data:  25.04 – 27.07. 2024 |  Miejsce: Willa Lentza, Szczecin  | Kurator: Renata Zdero

Organizator: Willa Lentza https://willa-lentza.pl

PATRONI: Rynek i Sztuka, Spotkania z Zabytkami, TVP Szczecin 3, W Szczecinie, Prestiż, Art Mundus, Sztuka Zapisana, Kultura i Sztuka, Radio Super

error: Content is protected !!