Recenzje przy espresso

SKRADZIONA DAMA I KONKURS Z DZIEŁEM SZTUKI

Laura Morelli ponownie sięgnęła do znanego działa sztuki. Ponownie także wykorzystała przeszłość, która okazała się skarbnicą wiedzy oraz przygody. Po Nocnym portrecie, gdzie pojawiła się Dama z gronostajem, tym razem powróciła do najsłynniejszego dzieła Leonarda da Vinci, by zaprezentować Mona Lisę. Temat rzeka. Obraz przetworzony na wszelkie możliwości. Obraz pojawiający się w każdym medium. Wreszcie bodajże najsłynniejsze dzieło sztuki na świecie. Czy można jeszcze stworzyć coś nowego?

Autorka podeszła do sprawy zgodnie ze swym wykształceniem. Jako historyk sztuki wykorzystała swą wiedzę, dzięki czemu merytorycznie temat jest potraktowany poważnie i godnie. Odszukała wiele źródeł, posprawdzała fakty. Dodała do tego swą literacką umiejętność pisania. A wyszła od inspiracji  – pamiętnika archiwistki Luwru Lucie Mazauric, która razem z mężem pracowała w muzeum.

„…Słowa Lucie – jej nadzieje i obawy jako specjalistki Luwru, jej zmartwienia jako żony i matki – uruchomiły moja wyobraźnię.”

Mamy rok 1939 i rozpoczęcie II wojny światowej. Niemcy wkroczą do Francji. Trzeba natychmiast zabezpieczyć dzieła sztuki. Rozpoczyna się wyścig z czasem, miejscem. Walka o dziedzictwo, życie, przetrwanie tożsamości.

Mamy również rok 1479 i Florencję pod wodza Medyceuszy. Spotykamy bohaterkę Bellinę, która pojawia się w domu młodziutkiej Lisy. Łączy je postać samego Leonarda da Vinci. Malarza rozpoczynającego tuż za chwilę najważniejsze dzieło.

Te dwie historie – jakże typowe w literaturze Morelli – splatają się ze sobą. Tworzą przy tym jedność, dopełniają się wzajemnie. Ciekawie poprowadzona narracja, wielość wątków, wartka akcja nadają  mu spójności.  Jaka jest książka? O tym przekonajcie się sami. Musicie sami zatopić się w historię. Na pewno będzie to dobrze spędzony czas. Co więcej, otworzą się przed wami nowe ścieżki. Gdyż walor książek obyczajowych wykorzystujących dzieła sztuki jest niezaprzeczalny. Czytelnicy lubują się w opowieściach, w których znajdą tajemnicę, historię, intrygę, miłość, zdradę etc. Jeśli do tego dodamy sztukę: malarstwo, architekturę, rzeźbę możemy otrzymać lekturę będącą niezwykle wartościową. Wystarczy tu wspomnieć: Pasja źycia, Artemizja, Ostania Mona Lisa, Fałszerka czy też prace Dana Browna lub Umberto Eco. Skoro właśnie taki przekaz uruchomi w ludziach kolejne działania, to dlaczego nie spróbować? Jeśli dzięki temu zaczną sami szukać tych dzieł, chodzić do muzeów, badać literaturę naukową to sądzę, że jest to kolejny powód, by  takie pozycje wydawnicze powstawały.

Przekazywać wiedzę ubraną w ciekawy kostium językowy niewątpliwe Laura Morelli potrafi. Nas natomiast autorka zainspirowała do nowego konkursu. Czy zastanawialiście się, jakie dzieło sztuki chcielibyście zobaczyć w opowieści?

Do wygrania książka Wydawnictwa LeTra SKRADZIONA DAMA Laury Morelli.

Konkurs rozpoczyna się dnia 25.10.2023r. godz. 12.00, a kończy się dnia 30.10.2023 r. o godz. 12.00 czasu polskiego. Ogłoszenie wyników nastąpi 31.10.2023 na profilach social media Organizatora.

Organizator wyłoni jednego zwycięzcę.

Konkurs zostanie przeprowadzony wyłącznie w Internecie, na profilu Organizatora –

w serwisie Instagram pod adresem https://www.instagram.com/sztuka_zapisana/

oraz na facebooku: https://www.facebook.com/sztukazapisana

Informacje o Konkursie znajdą się także na stronie Organizatora www.sztukazapisana.pl, gdzie umieszczony będzie regulamin.

Zadanie Konkursowe:

W Konkursie wezmą udział wyłącznie Uczestnicy, którzy wykonają Zadanie Konkursowe w czasie trwania Konkursu. Uczestnik może wziąć udział w Konkursie wyłącznie 1 (słownie: jeden) raz.

Pełen regulamin znajduje się w pliku

error: Content is protected !!