Wystawy bliskie i dalekie

MATTIA PRETI W WARSZAWIE

Dzieła Mattii Pretiego, jednego z ważniejszych włoskich malarzy dojrzałego baroku, będzie można obejrzeć od 20 października 2023 r. na wystawie czasowej w Muzeum Łazienki Królewskie Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty.

Oprócz obrazów i fresków wybitnego artysty na wystawie znajdą się także maltańskie rzemiosło artystyczne oraz przedmioty związane z dziejami Malty, na której Preti spędził dużą część swojego życia. Ekspozycja powstaje we współpracy z Ambasadą Malty w Polsce oraz Maltańskim Narodowym Instytutem Dziedzictwa – Heritage Malta. Potrwa do 3 marca 2024 r.

Mattia Preti, zwany „il Cavalier Calabrese” („rycerzem z Kalabrii”), był wybitnym malarzem okresu baroku, który w swej twórczości pozostawił wiele zagadek.

Już samym tytułem wystawy, w którym mowa jest o odkrywaniu tajemnic, zapraszamy Państwa do swoistej szarady. Artystyczne i kulturowe rebusy towarzyszące ekspozycji są dostrzegalne na wielu poziomach. Ukryto w nich zarówno wiadomości dotyczące życiorysu samego malarza, jego sztuki, kunsztu i talentu, jak i sekrety związane z całą prezentowaną ikonografią – mówi Marianna Otmianowska, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

Wystawa przeprowadzi widzów przez najważniejsze etapy życia twórczego Mattii Pretiego – od wczesnych prac powstałych jeszcze we Włoszech, po czas największej popularności malarza, gdy osiadł na Malcie, a jego obrazy były zamawiane do wielu europejskich krajów.

Będzie to również próba rozszyfrowania wciąż niejasnych elementów, jakie w obrazach Pretiego znajdują eksperci. Są to choćby cechy autobiograficzne, którymi Preti mógł obdarzyć przedstawione przez siebie postaci. Doskonale pokażą to analizy wykonanych do tej pory prac konserwatorskich.

Wśród wielu obiektów z kolekcji maltańskich instytucji kultury na ekspozycji znajdą się m.in. dzieła: Młody św. Jan Chrzciciel w habicie joannitów (zwany San Giovannino), Lot i jego córki, czy Daniel interpretujący sen króla Nabuchodonozora.

Zobaczymy też dwa obrazy Pretiego ze zbiorów polskich: Pokłon pasterzy z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Partia tryktraka z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ekspozycja pokaże ponadto środki artystycznego wyrazu i metody ekspresji, jakie stosował Preti. Przykładem będzie Męczeństwo św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przemalowane przez samego autora. Zmiany, jakie zaszły w dziele, ukazane są w multimedialnej prezentacji.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie – 20.10.2023 – 03.03.2024

Ekspozycja odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Ambasada Malty w Polsce, Heritage Malta

Materiały prasowe Łazienki Królewskie

error: Content is protected !!