Wystawy bliskie i dalekie

MARIA PAPA ROSTKOWSKA W ORANŻERII – UCZTA DLA ZMYSŁÓW

Już od 9 września w Starej Oranżerii będzie można zapoznać się z twórczością Marii Papy Rostkowskiej. Kobieta, która cudem uciekła śmierci Auschwitz-Birkenau. Kobieta, która odnalazła prawdziwą miłość do sztuki w Paryżu. Kobieta, której rzeźby są niezwykle sensualne, piękne estetycznie i wciąż aktualne.

Jak czytamy w materiałach prasowych Muzeum Łazienki Królewskie „Wystawa w Starej Oranżerii powstała dzięki współpracy Muzeum z rodziną Marii Papy Rostkowskiej i została objęta honorowym patronatem Ambasady Włoch oraz Ambasady Francji. To właśnie w tych krajach Maria Papa Rostkowska (1923-2008) spędziła największą część swojego twórczego życia. Artystka, z wykształcenia malarka i projektantka, początkowo eksperymentowała z ceramiką, terakotą i odlewami z brązu, ale spełnienie twórcze i międzynarodową rozpoznawalność osiągnęła w tworzeniu rzeźb w marmurze. Jedna z nich, wykonana z białego marmuru „Obietnica szczęścia”, również wchodząca w skład ekspozycji, zostanie uroczyście przekazana Muzeum Łazienki Królewskie przez syna artystki, Nicolasa Rostkowskiego.

Dla Marii Papy Rostkowskiej sztuka była drogą do szczęścia, ukojenia i rozwoju wewnętrznego. Źródła takiej postawy należy szukać w dramatycznych okolicznościach osobistego życia artystki, naznaczonego trudnymi doświadczeniami wojennymi i utratą najbliższych. W prezentowanych dziełach rzeźbiarka poruszała tak istotne tematy, jak miłość, macierzyństwo i waleczność, przywołała też symboliczne postaci anioła, wojownika, ptaka, Pegaza oraz Wenus.

“Rzeźba jest dla mnie najpełniejszą formą sztuki. Rzeźba współczesna, niefiguratywna pozwala na odkrywanie rzeczywistości, która jest w nas samych, a to co innego niż kopiowanie natury” – mówiła Maria Papa Rostkowska.

Część z ponad 300 prac w kamieniu znajduje się dziś w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. we Francji, Włoszech, Polsce, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Nowa wystawa czasowa w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii otworzy nam pole do nowych interpretacji twórczości Rostkowskiej. Zestawienie marmurowych prac współczesnej artystki z gipsowymi kopiami słynnych antycznych rzeźb z kolekcji króla Stanisława Augusta stwarza ciekawy dialog, przekraczający granice epok. Głównymi argumentami tej dyskusji są tworzywo, ciężar, sposób wykończenia czy relacja rzeźbiarskiej formy z przestrzenią.

Wystawie będą towarzyszyć oprowadzania kuratorskie, warsztaty kamieniarskie i plastyczne oraz spotkania dyskusyjne. Wydarzenia będą skierowane do dorosłych i młodzieży, rodzin
z dziećmi, a także dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami.

Wystawa czasowa „Obietnica szczęścia. Maria Papa Rostkowska”

9 września–3 grudnia 2023 r., Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Organizator: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Patronat honorowy: Ambasada Francji w Polsce, Ambasada Włoch w Polsce

Patronat medialny: TVP Kultura, RDC, Radio Warszawa, Miesięcznik „Stolica”

Mecenas Muzeum: PZU

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/obietnica-szczescia-maria-papa-rostkowska

error: Content is protected !!