Filmowe/Teatralne recenzje

 INTERNATIONAL OPERA AWARDS 2023

W czwartek 9 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w niezwykle wzruszającym evencie –  INTERNATIONAL OPERA AWARDS 2023, który tym razem odbył się w TEATRZE WIELKIM – OPERZE NARODOWEJ w Warszawie.

Obok wszelkich walorów muzycznych, które były tego wieczoru najważniejsze, my zwróciliśmy oczywiście uwagę także na plastyczną formę uroczystości. Bardzo ciekawie zaaranżowana została scenografia do poszczególnych występów. Do każdego inna. Bardzo uproszczona, z elementami technicznymi, tańcem świateł. Tworzyła przy tym ciekawe układy: atrakcyjne wizualnie, ładnie zakomponowane, a jednocześnie w różnej formie delikatnie odnoszące się do treści utworów.

Na koniec chór śpiewał mazurka ze Strasznego dworu. Chórzyści rozciągnięci na całej scenie. Śpiewali tak, że pieśń jakby przechodziła z końca do końca. Bardzo ciekawy efekt. Nie tylko akustyczny, ale i też dodający wokalowi kolejnego wymiaru. Mieliśmy wrażenie, że podążając za dźwiękiem można było wykonać niemal rysunek.

A sama Gala?

Uroczyste wydarzenie, które uświetniły występy solistów, Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz młodych, utalentowanych śpiewaków i śpiewaczek, poprowadził Petroc Trelawny (BBC). Podczas gali oddano hołd zeszłorocznym zwycięzcom w kategorii „Teatr operowy” – operom z Lwowa i Odessy, które ze względu na toczącą się wojnę nie mogły objąć funkcji gospodarza tegorocznej uroczystości. Ukraiński baryton Nazar Mykulyak zaśpiewał arię z opery Skradzione szczęście Yuliya Meitusa, która nigdy wcześniej nie została wykonana na zachód od Ukrainy. Publiczność usłyszała także fragmenty oper Stanisława Moniuszki w wykonaniu Gabrieli Legun, Juliany Grigoryan, Alejandro del Ángela i Łukasza Golińskiego – zwycięzców i finalistów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Solistów, Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadził Andriy Yurkevych.

Zwycięzcy i zwyciężczynie International Opera Awards 2023

Dyrygent
Antonio Pappano

Scenograf
Lizzie Clachan

Reżyser
Barrie Kosky

Równe szanse i wpływ społeczny
La Monnaie/De Munt

Najlepsza śpiewaczka
Aigul Akhmetshina

Festiwal
Festiwal d’Aix-en-Provence

Wybitny lider
Stéphane Lissner

Całokształt osiągnięć artystycznych
Marilyn Horne

Najlepszy śpiewak
Michael Spyres

Nowa inscenizacja
Wojna i pokój (Opera Bawarska/Tcherniakov)

Teatr operowy
Opera Bawarska

Nagroda czytelników (przyznawana przez magazyn Opera)
Nadine Sierra

Mecenat
The Sullivan Foundation

Nagranie (pełne dzieło operowe
Mercadante: Il proscritto (Opera Rara)

Nagranie (recital solowy)
Lisette Oropesa, French Bel Canto Arias (Pentatone)

Dzieło odkryte na nowo
Stanisław Moniuszko: Jawnuta (Teatr Wielki, Poznań)

Zrównoważony rozwój
Holenderska Opera Narodowa

Prapremiera
Alexander Raskatov: Folwark zwierzęcy (Holenderska Opera Narodowa)

Najlepszy młody śpiewak
Andrzej Filończyk

Materiały prasowe TEATR WIELKI – OPERA NARODOWA w Warszawie

Fotografia: Krzysztof Bieliński

error: Content is protected !!